Gdy stajesz się ofiarą gwałtu

Przyznanie, że było się ofiarą gwałtu jest wyjątkowo trudne. Nawet dorosłe osoby mogą mieć z tym poważny problem. Jeśli sprawa gwałtu związana jest z młodą osobą, z nastolatkiem, wszystko staje się jeszcze trudniejsze. Nastolatki – ofiary gwałtu, najczęściej milczą. Dlaczego? Główne przyczyny ich milczenia wydają się oczywiste: strach, lęk, wstyd, często niezrozumiałe poczucie winy… Wiele młodych osób nie ma pojęcia, co zrobić w tej wyjątkowo trudnej sytuacji.

Chęć utrzymania gwałtu w tajemnicy to najczęściej spotykana reakcja ofiar, jednak jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Każdemu, kto był ofiarą gwałtu, potrzebna jest fachowa pomoc, zarówno medyczna, jak i psychologiczna.

Ważne jest jak najszybsze powiadomienie policji oraz poddanie się odpowiednim badaniom lekarskim. Może je przeprowadzić lekarz policyjny lub lekarz rodzinny. Ważne, by takie badanie zostało przeprowadzone do 24 godzin po gwałcie, zanim ofiara skorzysta z kąpieli i zmyje wszelkie dowody. Badaniu podlega nie tylko ofiara gwałtu, ale również jej ubranie. Na nim, podobnie jak na ciele, również mogą zostać ślady pozostawione przez gwałciciela.

Najważniejsze dla ofiary gwałtu jest wsparcie ze strony rodziny oraz przyjaciół. Rozmowa z nimi może poprawić samopoczucie, a przede wszystkim pozwala na poradzenie sobie z trudnymi uczuciami. Czasem pomoc rodziny i przyjaciół jest jednak niewystarczająca. W takim przypadku konieczne staje się odwiedzenie psychologa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz